Zalety spawarek MMA

Spawanie metodą MMA (z ang. Manual Arc Welding) jest to nic innego jak spawanie łukowe elektrodą. Jest to najdawniejsza jak i najbardziej uniwersalna technika spawania łukowego.

O spawaniu MMA możemy mówić od roku 1885. Wtedy to Polak Olszewski oraz rosyjski badacz Benardos opatentowali metodę spawania łukowego nietopliwą elektroda węglową. W 1890 roku pbywatel Rosji Sławianow zamienił nietopliwą elektrodę węglową prętem stalowym który stapiał się w łuku elektrycznym. W przypadku obu tych metod spawania łuk elektryczny jarzył się bez dodatkowej ochrony w powietrzu. W wyniku tego jeziorko spawalnicze było narażone na silne działanie tlenu oraz naazatowanie. Kilkanaście lat później, a dokładnie w 1907 r. Szwed O. Kjellberg wymyślił elektrodę otuloną, a więc pręt stalowy pokryty otuliną składającą się z substancji mineralnych. Podczas stapiania otuliny w łuku elektrycznym powstawał żużel, a także wytwarzały się gazy ochraniające jeziorko spawalnicze przed powietrzem.

Rzeczą, która wyróżnia spawanie za pomocą spawarki MMA od pozostałych metod spawania to zjawisko, iż w technice MMA elektroda skraca się. W metodzie TIG oraz MIG/MAG długość elektrody jest przez cały czas stała i długość pomiędzy uchwytem i produktem łączonym jest przez cały czas niezmienna. W metodzie MMA żeby utrzymać stałą przestrzeń między elektrodą i jeziorkiem spawalniczym, uchwyt elektrody musi być ciągle przesuwany do spawanego elementu. I to sprawia, że w metodzie MMA kompetencje jak i doświadczenie użytkownika są szczególnie kluczowe.

Spawarki MMA i forma spawania nimi mają sporo wartości. Jedną z nich jest sposobność spajania różnych rodzajów oraz odmian metali oraz stopów. Jesteśmy w stanie z ich pomocą spawać: stale niestopowe jak i stopowe, żeliwa, nikiel, miedź i jej stopy. Spawarkami MMA można pracować we wszystkich pozycjach, w warunkach polowych, a więc np. podczas niewielkiego wiatru, a nawet na wysokościach czy w wodzie. Do sporej liczby spawaczy przemawia to, że spawarki MMA dają wysoką kondycję spawu jak również dobre własności mechaniczne. Spawarki MMA dają również możliwość spawania cienkich materiałów - od 1,5mm oraz grubych - powyżej 4mm. Pozytywne jest też to, że sprzęt spawalniczy jest łatwy w obsłudze, mobilny oraz stosunkowo niedrogi.

Charakteryzując spawarki MMA nie można ominą wad tych narzędzi. Zalicza się do nich: mała moc spawania, mała prędkość spawania, jak również potrzeba usuwania żużla i wymiany elektrod co jeszcze bardziej pomniejsza produktywność spawania. Pamiętajmy, że spawarka MMA to sprzęt jedynie dla profesjonalistów, ponieważ stan spoin mocno zależna jest od kwalifikacji samego spawacza.

Dodano 2013-01-24
Kategoria: Spawalnictwo