Po co stosować elektrodę otuloną w spawarce?

Zazwyczaj słyszy się o różnych rodzajach elektrod otulonych, ale czy wiecie co to jest, jakie są ich rodzaje i gdzie wykorzystujemy? Jeżeli jesteś ciekawy oraz wyszukujesz odpowiedzi na wiele pytań o elektrodach, stanowczo musisz przejrzeć niniejszy artykuł.

Elektrody zbudowane są z drutów o grubości 1-6 mm, a wyglądem przypominają zwykły drut. Swój drugi człon nazwy otrzymały od masy tworzącej otulinę, którą są pokryte. Do jej podstawowych celów zaliczamy utworzenie osłony gazowej, która ochrania spoinę. Dzięki niej do spoiny nie dostaje się powietrze i ułatwia jonizacja gazów w obszarze łuku. Jej precyzyjne funkcjonowanie można objaśnić następująco: kiedy otulina ulega stopieniu, jednocześnie tworzy ciekły żużel. Jego podstawową funkcją jest rozpuszczanie w sobie tlenków i ochrona spoiny przed zbyt szybkim stygnięciem. Co poniektóre, lepszej jakości otuliny spełniają jeszcze jedno zadanie, a mianowicie do spoin wprowadzają substancje uszlachetniające.

Ponieważ spawarki wykorzystywane są do różnej grubości, wielkości i rodzaju materiałów, tak samo elektrody maja różne typy. Dzieląc je ze względu na ich zastosowanie możemy wyodrębnić elektrody do spawania:

połączeniowego stali węglowych i niskostopowych;

połączeniowego konstrukcji ze stali niskostopowych przeznaczonych do pracy w podwyższonych temperaturach;

stali wysokostopowych;

żeliwa;

metali nieżelaznych;

do napawania;

Trzeba niewątpliwie napisać, że spawalnictwo jest niezwykle obszernym procesem. Zawiera w sobie nie tylko odmiennego typu spawarki, urządzenia do napawania oraz przecinania, ale również szereg innych akcesoriów stosowanych przy tego typu pracach.

Dodano 2014-03-14
Kategoria: Spawalnictwo