Na czym polega utylizacja?

Utylizacja zużytych odpadów – to słowo stało się w ostatnim czasie bardzo popularne, lecz co w ogóle określa? Czym utylizacja odróżnia się od recyklingu, odzysku odpadami? Odpowiedź na to zapytanie wydaje się niebywale łatwa, jednak nic bardziej mylnego. Słowo utylizacja odpadów wywodzi się z języka francuskiego „utylization” i oznacza nic innego jak zastosowanie odpadów jako produktów wtórnych.

Czym w takim razie jest surowiec wtórny? Złośliwi powiedzą, że surowiec wtórny jaki jest niemal każdy widzi. Lecz definicja nie dla wszystkiego jest ewidentna. Surowce wtórne to odpady a także wszelkie pobrane przetwory nadające się do dalszego przerabiania a ponadto wykorzystania.

Definicji odzysku odpadów z całą pewnością mamy możliwość ułożyć dużo, ale możemy powiedzieć iż to „wszelakie przedsięwzięcia, jakież nie tworzą ryzyka dla egzystencji, zdrowia ludzi bądź dla przyrody, polegające na użytku odpadów w całości lub w części, czy też które prowadzą do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystanie.” Czyli recykling jest dzieckiem odzysku.

To znaczy, iż gdzieś nad nim w hierarchii jest coś owego jak odzysk. Recykling polega na tym, że odpady są po raz kolejny przetwarzane na produkty, materiały czy też substancje jakich wykonalne jest ponowne wykorzystywanie . W ramach dziś modnego recyklingu możemy robić prawie wszystko tzn. kolejne przetwarzać czynniki, jednakże niefortunnie nie możemy odzyskiwać energii elektrycznej oraz nie wolno nam przetwarzać produktów na paliwa. Może wydawać się, że utylizacja odpadów w języku polskim to nic innego jak odzysk odpadów. Czy trafiliśmy w sedno sprawy? Być może to może zależeć od punktu widzenia oraz potocznej znajomości tematyki związanej z odpadami a ponadto segregacją śmieci.Powiązane słowa: