Miernik tranzystora – czy jest nam potrzebny?

Tranzystor jest to naczelny detal układów audio stosowanych w radiach samochodowych, telewizorach plus wzmacniaczach dźwięku. W większości podłożem awarii danych przyrządów jest zepsucie samego tranzystora. Najprostszym sposobem naprawy układu jest sprawdzenie tranzystora, co udaje się dokonać używając zwykłego miernika.

Pożąda to jednakże posiadania wiedzy na temat rodzaju tranzystora a ponadto oznaczenia mniejszych końcówek. W związku z tym dla elektroników hobbystów do oceniania tranzystorów, o wiele bardziej pomocny jest miernik tranzystorów. Jest to według mnie gospodarność czasu, ponieważ pomiar polega na podłączeniu tranzystora do miernika za to w przypadku zwykłego miernika wymaga sprawdzenia poszczególnych kombinacji podłączeń. Podczas używania miernika zwyczajnego jest ryzyko mylnego odczytania mniejszych wskazań co sprawia niewłaściwą oceną sprawności tranzystora.

Natomiast, aplikując miernik tranzystorowy, elektronik monitoruje tranzystor kompleksowo i wyklucza tym samym błędną weryfikację działania tranzystora. Kolejną zaletą miernika jest wykrywanie a ponadto wyświetlanie oznaczenia tranzystora, co ma ogromne znaczenie w wypadku deficytu specyfikacji detalów zastosowanych w danym układzie elektronicznym. W przypadku uszkodzenia tranzystora oznaczenie to nie zostanie wykryte, jednakże przy okazji próby zbadania takiego tranzystora miernikiem tradycyjnym też nie uzyskamy tejże wiadomości.

Reasumując, urządzenie to jest niebywale ważne w funkcjach elektronika amatora a także hobbysty. Upraszcza pracę plus skraca czas pomiaru, jest niezwykle dokładne i powinno być wyposażeniem warsztatu. Zaleca się się w nie zaopatrzyć.Powiązane słowa: