Jakie znamy czujniki temperatur!

Czujnik temperatury to coś, co jest niemal czymś niezbędnym w wielu urządzeniach. Nieważne, czy konstruujesz ogrzewanie akwarium, wymieniasz czujnik w silniku jakiegokolwiek urządzenia, czy zajmujesz się tworzeniem jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego, czujnik temperatury niejednokrotnie bywa koniecznym. Dowiedz się, jakie typy czujników temperatury wydają się być pod ręką na rynku i jaki najlepiej sprawdzi się w przypadku twojego urządzenia.

Czujnik temperatury to narzędzie, które służy do kontroli temperatury, które oddziałuje na zasilanie elektryczne. Jest to narzędzie, które pokazuje temperaturę z niebywale dużą skrupulatnością, co wpływa na to, że można zastosować to w niezwykle wyczulanych i delikatnych urządzeniach. W sprzedaży osiągalne jest kilka rodzajów czujników temperatury, lecz najbardziej popularne uznaje się 2: czujniki rezystancyjne i termoelektryczne.

Czujnik rezystancyjny to pewnego rodzaju oporniki, których opór jest totalnie zależny od temperatury. Wykazują niebywale dużą wrażliwość na zmiany temperatur, nadają się więc do wszelkiego rodzaju urządzeń, które są bardzo wrażliwe na ich wzrost. Produkuje się je z różnego rodzaju tlenków, od których ilości zależy dokładnie wrażliwość na zmiany temperatur. Czujniki rezystancyjne dzieli się na 2 typy – RTD i NTC.

Czujnik temperatury termoelektryczny działa przez kontrole zmiany napięcia na końcach. Zespolone ze sobą, tworzą termoparę. Ponieważ czujniki termoelektryczne nie działają liniowo, zatem należy wykonywać skrupulatny i cykliczny pomiar. Dokładność czujnika i wrażliwość na zmiany temperatur nie jest przesadnio spora, jak w przypadku tych wspomnianych powyżej. Bowiem ich zaletą jest to, że są w stanie działać w szerszym zakresie temperatur.Powiązane słowa: