Jakie rodzaje czujników temperatur masz pod ręką?

Czujnik temperatury to element, który przydaje się w sporej części urządzeń. Niezależnie od tego, czy trudnisz się nad ogrzewaniem akwarium, wymieniasz czujnik w silniku jakiegoś urządzenia, czy zajmujesz się tworzeniem jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego, czujnik temperatury zazwyczaj bywa czymś niezbędnym. Dowiedz się, jakie rodzaje czujników temperatury są dostępne na rynku i jaki wypadnie najlepiej w twym urządzeniu.

Czujnik temperatury to narzędzie służące do pomiaru temperatury, które działa na zasilanie elektryczne. Zdaje się być to narzędzie, które przekazuje temperaturę z niezwykle sporą skrupulatnością, co pozwala na zastosowanie go w bardzo czułych i delikatnych urządzeniach. Na rynku mamy parę rodzajów czujników temperatury, aczkolwiek najbardziej popularne są 2: czujniki rezystancyjne oraz termoelektryczne.

Czujnik rezystancyjny to swojego rodzaju oporniki, których opór jest bardzo zależny od tego jaka jest temperatura. Mają bardzo wysoką wrażliwość na zmieniającą się temperaturę, będą odpowiednie więc do wszelkiego rodzaju urządzeń, które są niewiarygodnie wrażliwe na ich wzrost. Produkuje się je z przeróżnych rodzajów tlenków, od których ilości będzie zależeć dokładnie wrażliwość na zmienność temperatur. Czujniki rezystancyjne można podzielić na 2 typy – RTD i NTC.

Czujnik temperatury termoelektryczny działa na zasadzie zmiany napięcia na końcach. Połączone są ze sobą, są w stanie tworzyć termoparę. Ponieważ czujniki termoelektryczne nie działają liniowo, więc winno się robić skrupulatny i cykliczny pomiar. Precyzja czujnika i wrażliwość na zmiany temperatur nie jest w sumie duża, jak w przypadku tych wspomnianych wcześniej. Aczkolwiek ich zaletą jest to, że mogą działać w większym zakresie temperatur.Powiązane słowa: