Czym charakteryzuje się migomat?

Często, niedoświadczeni spawacze zastanawiają się, czym jest migomat? Większość szybko orientuje się, że migomatem nazywamy po prostu sprzęty działające metodą MIG oraz MAG. A czym charakteryzują się takie migomaty?

Przede wszystkim podstawowym parametrem jest prąd spawalniczy, nazywany także amperażem. Pełni funkcję bazowego wyznacznika mocy migomatów. Dzięki niemu możemy ustalić szerokość materiału do spawania. Drugim bardzo istotnym parametrem jest cykl pracy, który najczęściej stosowany jest dla ustalonej miary natężenia prądu spawania. Generalnie można stwierdzić, że jest procentowym podziałem 10minutowej pracy urządzenia i ogólnego czasu pracy z daną wartością. Do tej wartości dołączone są również pauzy w pracy. Są one niezbędne ponieważ zabezpieczają urządzenie przed zbytnik nagrzaniem, a co za tym idzie uszkodzeniami. Cykl pracy najczęściej opisywany jest przez wytwórnie, które niezbędne informacje przeważnie umieszczają na etykiecie spawarki. Należy wiedzieć, że gdy migomat, na którym się pracuje, osiągnie określoną przez producenta temperaturę, nastąpi jego natychmiastowe i samoistne wyłączenie, po to by migomat mógł się ochłodzić.

Inną popularną opcją jest określenie napięcia łuku oraz prędkości podawania drutu. Są to dwie różne opcje, gdzie pierwsza ma możliwość działania skokowo albo płynnie, a druga dzieje się bezstopniowo. Niektóre migomaty zaopatrzone są w takie funkcje jak PULS. Za jej pomocą możliwe jest spawanie przy korzystaniu z prądu pulsacyjnego. Dzięki niemu spawacz może ustawiać skupienie łuku oraz kształt spoiny. Lepszej jakości migomat zaopatrzony jest także w parametr 2/4 takt. Umożliwia ona zarządzanie cyklem spawania w dwutakcie oraz czterotakcie, w zależności czy robimy krótkie, czy długie spoiny.

Dodano 2014-03-15
Kategoria: Elektronika