Czym charakteryzują się laminaty?

Laminaty są typem kompozytów, tzn. materiału powstające z połączenia 2 materiałów o różnorakich właściwościach mechanicznych, fizycznych oraz technologicznych, w których składnik wzmacniający jest układany w postaci warstw, pomiędzy którymi odszuka się wypełnienie.

Powszechnym naturalnym laminatem jest drewno. Wyjątkową cechą laminatów jest anizotropowość mechaniczna. Intensywność i sztywność laminatu jest zależna szczegółowo od utworzenia a oprócz tego stylu ułożenia włókien konstrukcyjnych. Biorąc pod uwagę taką właściwość budowle z laminatów są na ogół o wiele lżejsze jak również wytrzymalsze od większości konstrukcji z artykułów jednorodnych. Najczęściej zakłada się, że włókna konstrukcyjne przenoszą zdecydowaną mnogość naprężeń tak samo ściskających jak i rozciągających, zaś substancja łącząca przynosi współpracę włókien jako "łącznik" bądź klej. Domyślnie następują 3 modele laminatów.

1-wsze to laminaty poliestrowo-szklane. Powstają z wykorzystaniem żywic poliestrowych zbrojonych matą czy może tkaniną z włókien szklanych. Drugim rodzajem są laminaty epoksydowe. O wiele lepszym materiałem aniżeli poliestry okazały się żywice epoksydowe, jednakże z powodu dużo wyższej ceny jak również kłopotów, takich jak: lepkość, problemy z kontrolą szybkości i klasy utwardzania, do dzisiaj nie są wykorzystywane w masowej pracy towarów laminatowych. Wyjątek stanowią konstrukcje szybowcowe, w których wymagana jest większa wytrzymałość osiągalna do uzyskania zaledwie przy wykorzystywaniu kompozytów. Ostatnim wariantem są laminaty epoksydowo-węglowe.

Przy ich pracy zastosowano włókna węglowe. Wyróżniają się niebywale korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości i wyjątkowo dużą sztywnością, jednakże są względnie skromnie odporne na dynamiczne a oprócz tego obciążenia uderzenia.Powiązane słowa: